Tongyi Qianwen, ChatGPT ile rakip olabilecek mi?

Alibaba imzalı yeni yapay zeka yazılımı Tongyi Qianwen, ChatGPT'ye rakip olacağı ifade ediliyor.

Tongyi Qianwen, ChatGPT ile rakip olabilecek mi?
Editör: Hakan AMAN
11 Nisan 2023 - 16:45
Dünya eş zamanlı peş peşe gelen yapay zeka chat robotları ile tanışmaya devam ediyor. ChatGPT ile başlayan süreç sonrası goole tarafından geliştirilen sohbet robotu sonrasında bu kez dünya devi Alibaba yapay zekasınıu piyasaya salıyor. Tongyi Qianwen adında yapay zeka sohbet botu kullanıma sunulacağı ifade eidliyor.

Dünya genelinde Elon Musk başta olomak üzere, Microsoft, Google ve son olarak Alibaba gibi dev firmalar yapay zeka alanında hızla yol  almaya devam ediyor. Çinli teknoloji devi Alibaba, ChatGPT benzeri yapay zeka sohbet robotu "Tongyi Qianwen'i piyasaya sürmeyi planladığını duyurması ile tüm dünya süreci takip etmeye başladı.

Chat GPT 4 ile piyasada isminin hakkını vermeye çalışıyor. Yazılım sektörününden yazılı bazına milyonlarca kullanıcıya sahip ChatGPT kendini geliştirme sürecine devam ediyor. Diğer taraftan sürece geride bıraktığımız ay dahil olan Google'ın yapay zekası kısıtlı da olsa kullanıma sunuldu. Bing, arama sonuçlarında ChatGPT kullanımını hizmete almıştı şimdi ise Alibaba yeni bir chat robotu olan Tongyi Qianwen ismiyle hazırlıklarını hızlandırdı.

Henüz İngilizce versiyonunun ismi bildirilmeyen "Tongyi Qianwen", kabaca "bin soru sorarak cevap aramak" olarak tercüme ediliyor.