Sıfırdan yüksek ikinci el otomobil ilanlarına 35 milyon 447 bin lira ceza yağdı

Ticaret Bakanlığı tarafından sıfır otomobil fiyatlarının üzerinde ikinci el otomobil satan ilan sahiplerine yönelik alınan önlemler kapsamında rekor tutarda ceza yağdırdı...

Sıfırdan yüksek ikinci el otomobil ilanlarına 35 milyon 447 bin lira ceza yağdı
Editör: Hakan AMAN
25 Temmuz 2023 - 17:25
Türkiye genelinde fahiş rakamlara tırmanan, sıfır otomobilin üzerine çıkan otomobil ilanları mercek altına alındı. Bakanlık acımadı! İlan verenler tek tek tespit edildi. Rekor para cezası kesildi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araçların üretici tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde ilan yoluyla pazarlanmasına yönelik kısıtlamaya aykırı ilan verenler ile alakalı olarak gelinen son durum hakkında paylaşımda bulundu. Bakan Bolat kesilen para cezalarına ilişkin son rakamları paylaştı.

Bolat, sosyal medya hesabından, Ticaret Bakanlığının otomotiv sektöründeki denetimlerine ilişkin bilgi verdi.

Bu konuda atılan adımlara işaret eden Bolat, "Otomotiv sektöründe sıfır ve ikinci el araç alım satımında gerçekleşen piyasa bozucu faaliyetler ile haksız fiyat ve stokçuluk fiillerine ilişkin, Bakanlığımız birimlerince çalışmalarımız hassasiyet ve kararlılıkla devam edecektir. Vatandaşlarımızın otomotiv piyasasında oluşturulmaya çalışılan arz-talep dengesizliğinde mağduriyet yaşamaması Bakanlığımızın nihai önceliği durumundadır." dedi.

Bolat, İkinci El Motorlu Kara Katışlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'in "6 ay 6 bin kilometre" düzenlemesi uyarınca 51 milyon 920 bin 782 lira idari para cezası uygulandığını belirterek, "Aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle sıfır taşıta ulaşılmasını zorlaştırıcı faaliyette bulunanların ikinci el yetki belgesinin iptal edilebilmesine yönelik düzenleme yapılmış olup, bu düzenleme kapsamında 14 yetkili bayiye 66 milyon 879 bin lira idari para cezası uygulanmış ve bu bayilerden 9'unun yetki belgesi iptal edilmiştir. Böylece, 2023 yılında otomotiv sektöründe haksız fiyat ve stokçulukla mücadele kapsamında Bakanlığımız müfettişleri ve il müdürlüğü personelince yapılan denetimler neticesinde 118 milyon 799 bin 782 lira idari para cezası uygulanmıştır." diye konuştu.
 

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.