Merakla beklenen sondaj gemisi Alparslan olarak anılmaya başlandı

Türkiye'nin denizlere hakimiyet üstünlüğü kazandıracak yeni nesil ekipman ve teknoloji ile donatılmış 7'nci nesil sondaj gemisi Mersin Limanına yanaştı. TCG Bartın ile görkemli karşılama yapılan Alparslan olarak anılmaya başlanan sondaj gemisi merakla bekleniyordu.

Merakla beklenen sondaj gemisi Alparslan olarak anılmaya başlandı
Editör: Hakan AMAN
19 Mayıs 2022 - 15:20
Türkiye'nin dev enerji yatırımlarına bir yenisi daha eklendi. Merakla beklenen yeni nesil teknoloji ile donatılmış sondaj gemisi Türk karasularında TCG Bartın korveti ile deniz karakol uçağı tarafından görkemli bir karşılama ile Mersin Limanına yanaştı..

Türkiye'nin denizlerle çevrili derin sularında doğalgaz ve petrol arama çıkartma faaliyetlerinde kullanılmak üzere satın aldığı ve ilk kez ülkemiz için kullanılacak olan yeni sondaj gemisi Mersin'de. Türkiye böylece Mavi Vatan başta olmak üzere Türk karasularında sondaj işlemi gerçekleştirecek yeni nesil teknolojik ekipmana sahip sondaj gemisine sahip olmuş oldu.

Türkiye Dünya genelinde denizlerde doğalgaz ve petrol aramalarında kullanacağı sondaj filosunu büyütmeye devam ediyor. Bu çerçevede Türkiye'nin satın aldığı son sondaj gemisi Türk karasularında. Türkiye'nin denizlerde hidrokarbon arayan filosuna katılacak 4'üncü sondaj gemisi, Mersin Limanı'na yanaştırıldı. Böylece Mavi Vatan'daki enerji hedeflerine, Fatih, Yavuz ve Kanuni'nin ardından güç katacak yeni sondaj gemisi Mersin Limanı'nda hazırlık dönemine başlayacak.

YENİ NESİL TEKNOLOJİYLE DONATILDI

238 metre uzunluğa sahip olan Fatih, Kanuni ve Yavuz'dan sonra 4'üncü gemisi olacak yeni sondaj gemisi 42 metre genişliğinde ve 68 bin groston ağırlığında. Yeni sondaj gemisi 7 inci nesil son teknoloji ile donatılmış durumda. Maksimum 12 bin 200 metre derinliğe kadar inebilecek yeni nesil sondaj gemisi, 3 bin 600 metre derinliğe kadar işlem yapabilecek olan yeni nesil ekipmanlar ile donatılan gemi üzerinde yer alan devasa kulenin yüksekliği ise 104 metre ve toplamda 200 kişilik mürettebat kapasitesi bulunan gemi karasularımızda sondaj işlemlerine başlayacak.

Türkiye'nin yeni nesil sondaj gemisi Alparslan

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımda, "Deniz Kuvvetlerimize ait TCG Bartın korveti ile deniz karakol uçağı, ülkemizin filosuna kattığı dördüncü sondaj gemisine refakat görevi icra etti. Mersin Taşucu Limanı'na ulaşan yeni sondaj gemisi, ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olsun." denildi.

TCG Bartın üzerinden çekilerek paylaşılan muhteşem görsel ise gurur verdi.
sondaj gemisine eşlik eden TCG Bartın üzerinden çekilen muhteşem görsel


Kule yüksekliği 104 metre olan ve aktif konumlandırma sistemi yer alan yeni sondaj gemisi toplamda 200 mürettebat kapasiteli. Türkiye için oldukça anlamlı bir günde 19 Mayıs tarihinde Mersin Limanına demirleyen yeni sondaj gemisi gerçekleştirilecek kontroller ve boyama çalışması gibi sondaja hazırlık süreci için yaklaşık 2 ay boyunca  limanda kalacağı bildirildi.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum