MASAK harekete geçti FTX'in Türkiye varlıklarına el koydu

Kripto para platformu FTX'in iflas etmesiyle başlayan süreçte Türkiye tarafında MASAK'tan el koyma hamlesi geldi.

MASAK harekete geçti FTX'in Türkiye varlıklarına el koydu
Editör: Hakan AMAN
24 Kasım 2022 - 22:52 - Güncelleme: 24 Kasım 2022 - 22:53
Kripto para piyasalarını sarsan, güveni azaltan son yılların önemli bataklarından biri ABD merkezli FTX kripto para platformundan gelmişti. İflas etmesi ile gündemdeki yerini koruyan Dünyanın önemli kripto para borsası FTX'in Türkiye operasyonlarına MASAK'tan hamle geldi.

Kripto para borsaları arasında tartışmasız en güvenilir ikinci platform olarak anılan FTX borsasında yaşanan iflas ile birlikte Dünya genelinde kriptolarda büyük gerileme ve güvensizlik oluştu.

MASAK, FTX Türkiye ile alakalı flaş hamlede bulunarak mahkeme kararı ile el koyma kararı aldırdı. Konuyla alakalı resmi açıklama ise MASAK tarafından yapıldı. Açıklamada FTX Türkiye tarafından yapılan usulsüzlükler ise dikkatlerden kaçmadı.

MASAK açıklamasında, "Müşteri emanetlerinin usulüne uygun olarak muhafaza edilmediği,Gerçeğe aykırı iş ve işlemlerle müşteri emanetlerinin başkaca kişi veya kişiler uhdesine geçirildiği veya yurtdışına çıkarıldığı,Müşterilere gerçekte olmayan kripto varlıkların aldırılıp sattırıldığı, olağan bir piyasa işleyişine aykırı bir biçimde piyasalardaki arz ve talebin fiktif bir biçimde yönetildiğihususlarına yönelik kuvvetli suç şüphesine ulaşılmış olup, Başkanlığımızca, FTX.com'un ülkemizde ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişileri doğrudan veya dolaylı olarak kontrolü altına bulunduran Samuel Benjamin BANKMAN-FRIED adlı şahıs başta olmak üzere diğer başkaca kişiler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan çeşitli öncül suçlar ve 282'nci maddesinde yer alan suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçundan soruşturma başlatılması ve şüpheli malvarlıklarına 5549 s.Kn'un 17'nci maddesi kapsamında elkoyulması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunulmuştur. Anılan başvurumuz neticesinde, şüpheliler hakkında adli soruşturma açılmış ve şüphelilerin malvarlıklarına elkoyma tedbiri uygulanmıştır." ifadelerine yer verildi.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.