Kriptoda altcoin yükselişi başladı!

Kripto para piyasalarında haftanın ilk işlem gümü alt coin hareketliliği ile başladı. Bitcoin 29 bin 452 dolar seviyesinde, Ethereum fiyatı 1848 dolar'dan işlem görüyor. Shiba Inu, Pepe ve Dogecoin yükselişte...

Kriptoda altcoin yükselişi başladı!
Editör: Burak TOKA
14 Ağustos 2023 - 11:33
“Lider kripto para birimi Bitcoin, cuma günü kapanışını gerçekleştirdiği 29.400$ bölgesinden hafta sonu da ayrışmadı ve yeni haftaya bu bölgeden başladı. Lider altcoin Ethereum 1.850$ bölgesinden alıcı bulurken, kripto para piyasasının toplam değeri 1,17 trilyon dolar düzeylerinde seyrediyor. Hafta sonu kripto para piyasasını ilgilendiren bir haber piyasalarda yankılandı. Bu haber, ABD Eski Başkanı Donald Trump’un sahip olduğu Ethereum miktarıydı.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, haftanın ilk iş gününde gelişmeleri değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen olumlu tüketici enflasyonu verisiyle bir miktar hareketlenen Bitcoin, cuma günü beklenti üstü açıklanan üretici enflasyonu ve SEC’in Ark 21Shares’in spot Bitcoin ETF başvurusunun değerlendirme süresini uzatma kararı sonrası tekrar yatay düzleme geri döndü. Geride bıraktığımız haftada olduğu gibi tekrar yakın dönem tarihsel ortalamaların bir hayli altında bulunan hacimlere sahne olan kripto para piyasasında günlük hacimler 25-30 milyar dolar düzeylerinde fiyatlanıyor. 

Kripto para piyasasında hafta sonu ciddi ilgi gören bir haber yankılandı. ABD’nin bir önceki başkanı ve 2024 seçimlerinde cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump’ın son mali açıklamasında 250 bin dolar ila 500 bin dolar arasında Ethereum’a sahip olduğu ortaya çıktı. Kamuoyunu aydınlatmak amacıyla paylaşılan 2023 OGE mali açıklama belgelerine 500 bin dolara yakın kripto varlığa sahip olan Trump’ın bu varlığı çeşitli kaynaklara göre 2022 yılının aralık ayında piyasaya sürülen ve 24 saat içerisinde tükenen Trump NFT’lerinden oluşuyor. Farklı bir başkan olarak görülen Trump’ın başkan seçilmesi halinde kripto para sektörünü heyecanlı günler bekleyebilir. Doğrudan ABD eski başkanının ve 2024 başkan adayının kripto para yatırımı yapması ise piyasa oyuncularını mutlu etti ve geleceğe yönelik beklentilerin olumlu şekilde ilerleyebileceği konusunda piyasaya umut veriyor. 

Diğer yandan hareketsiz geçen haftada yatırımcıların ilgisini çeken ve ön plana çıkan bazı altcoinler de mevcuttu. RUNE, MC, DODO, AKRO ve OXT çift haneli kazançlar sağlayarak yatırımcılarını geçtiğimiz hafta sevindiren kripto paralar oldular. 

Bu hafta da piyasaları önemli gelişmeler bekliyor. Özellikle çarşamba günü FED tutanakları piyasalar tarafından dikkatli şekilde takip edilecek. Uzun vadeli enflasyon görünümünün gerilemesi piyasada faiz konusunda beklentileri olumlu tarafa yönlendirirken bir sonraki toplantıda FED’in olası bir faiz artırmama sinyalini vermesi kripto para piyasasını olumlu etkileyebilir.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.