Kripto paralar 2018'den bu yana en büyük düşüşü yaşıyor! Kripto fiyatları yüzde 60 kaybetti

Küresel kripto para piyasalarında kayıplar artarak devam ederken, gelen son veriler 2018'den bu yana yaşanan en büyük düşüşü işaret ediyor.

Kripto paralar 2018'den bu yana en büyük düşüşü yaşıyor! Kripto fiyatları yüzde 60 kaybetti
Editör: Hakan AMAN
12 Aralık 2022 - 12:24
2022 yılı kripto para piyasaları için en zorlu yılların başında geldi. Kripto paralarda fiyatları düşüşü 1,3 milyar dolarlık bir kayıp getirdi. Kripto para sayısındaki şimdiye kadarki en büyük düşüşe neden oldu ve dünya çapındaki kripto şirketlerini yaraladı. Dünyanın en büyük ikinci kripto borsası Ftx'in iflas süreci ise güven kaybına neden oldu. Yine de, piyasa tarihindeki en kötü yıl değildi.

TradingPlatforms.com tarafından paylaşılan son verilere göre, küresel kripto piyasa değeri, 2018'den bu yana en büyük ikinci düşüşü göstererek yıllık % 60 değer kaybı yaşattığı bildirildi.

 Mayıs ve Haziran 2022'nin En Kötü Ayları

CoinMarketCap verilerine göre, Aralık 2017 ile Aralık 2018 arasında küresel kripto piyasa değeri % 83 oranında düşerek 810,8 milyar dolardan 131,7 milyar dolara geriledi. Bu büyük düşüş, kripto endüstrisinin şimdiye kadar gördüğü en büyük düşüş olmaya devam ediyor.

2021'de kripto piyasası, tüm kripto para birimlerinin birleşik değeri beş ayda % 45 düşerek başka bir büyük fiyat düzeltmesi yaşadı. Geçen yılın Ocak ayında, küresel kripto piyasa değeri 2,3 trilyon doların üzerinde durdu ve ardından Mayıs ayına kadar 1,3 trilyon dolara geriledi. Yine de, piyasa takip eden aylarda önemli ölçüde toparlandı ve yıl sonuna kadar küresel kripto piyasa değeri 2,2 trilyon doların üzerinde veya bir önceki yıla göre % 6'nın altında kaldı.

Bu yıl analiz edilirken istatistikler, on iki aydan yedisinin kripto piyasa değerinin düştüğünü, Mayıs ve Haziran aylarının ise en kötü aylar olduğunu gösteriyor. Yalnızca Mayıs ayında, tüm kriptoların birleşik piyasa değeri neredeyse 560 milyar dolar düştü. 457 milyar dolarlık büyük bir kayıp ile Haziran ayı hemen peşinden gelirken, Şubat, 2022'de 350 milyar dolarlık piyasa değeri düşüşüyle kripto endüstrisi için en acımasız üçüncü ay olarak dikkat çekti.

Solana, Polkadot ve Cardano En Büyük Fiyat Düşüşünü Yaşadı

Dünyanın en büyük kripto para birimlerinin tümü 2022'de fiyatları değer kaybetti. Ancak bazıları diğerlerinden çok daha fazla değer kaybetti. CoinMarketCap verileri, Solana'nın yıllık % 91'lik fiyat düşüşüyle bu yılın en büyük kripto kaybedeni olmaya devam ettiğini gösteriyor. Geçen hafta kripto para Ocak ayında 170 dolardan 13.82 dolardan işlem gördü.

Polkadot, yılın başından bu yana fiyatının % 79 düşmesiyle en büyük ikinci düşüşü gördü. Cardano bunu % 75'lik bir düşüşle takip ediyor ve Shiba Inu yıllık % 72'lik düşüşle yakından geride kaldı.

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum, 2022'de beşinci en büyük kripto fiyat kaybedeni oldu. Geçen hafta, ETH madeni paralarının değeri Ocak ayında 1.253 dolar veya 3.683 dolardan % 65 daha düşüktü.

Dünyanın en pahalı kripto para birimi Bitcoin, devam eden fiyat düzeltmesinin merkezinde yer almasına rağmen, BTC en büyük düşüş ile listede yerini almaya devam ediyor. Ocak ayından bu yana BTC, dünyanın en büyük onuncu kriptosu Polygon ile aynı şekilde değerinin% 64 oranında düştüğünü gördü.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum