Kripto para piyasalarına SEC darbesi! Bitcoin o seviyeye düştü, 70 milyar dolar buharlaştı...

Binance ve SEC arasında devam eden süreçte kripto paralarda büyük düşüşler yaşanıyor. Bitcoin ve Ethereum düşüşü sürüyor.

Kripto para piyasalarına SEC darbesi! Bitcoin o seviyeye düştü, 70 milyar dolar buharlaştı...
Editör: Hakan AMAN
11 Haziran 2023 - 12:51
Kripto para piyasalarında hafta sonu kayıpları artarak devam etti. Bitcoin ve Ethereum dışında pek çok altcoin SEC davası nedeniyle gerilemeye girdi. Değer kayıpları milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Binance ve SEC arasında devam eden dava gerilimi nedeniyle başlayan kayıplar artarak devam ediyor. Kripto para piyasaları son 48 saatte milyar dolarlar kaydetti. Buhar olan milyarlarca dolar Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında yaşanan düşüşle hızlandı. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), Binance başta olmak üzere, kripto para borsalarına yönelik başlattığı davalar nedeniyle, çeşitli kripto varlıkları 'menkul kıymetler' olarak tanımlaması üzerine çeşitli borsalar bu varlıkları 'delist' etmeye başladı. SEC davalarında adı geçen Polygon, Solana ve Cardano'da bugün günlük düşüş yüzde 20'den daha fazla bir düşüşle dip seviyelere erişti. Kripto piyasalarda SEC davaları yüzünden esen olumsuz rüzgarlarla lider kripto Bitcoin (BTC) son 24 saatte yüzde 3.7, Ethereum (ETH) fiyatında ise yüzde 5.7 değer kaybı yaşandı. Kripto paraların toplam piyasa değeri 1 günde 70 milyar dolar üzeirnde bir rakam ile eridi. Yatırımcı ise kayıplardan dolayı dertli.

Binance patronu Zhao suçlamalarla boğuşmaya başladı. Hafta başında SEC Binance'in ABD kuruluşu Binance.US ile şirketin kurucusu Changpeng Zhao'ya 13 suçlamayla dava açtı.Zhao ve Binance'in, Binance.US platformunun operasyonlarını perde arkasından gizlice kontrol ettiği savunulan açıklamada, SEC'in ayrıca, Binance'in milyarlarca doları müşteri fonlarıyla karıştırdığı ve bunları gizlice Binance'in kurucusu Zhao tarafından kontrol edilen Merit Peak Limited adlı ayrı şirkete gönderdiği ileri sürüldü.

Yaşanan gelişmelerin hafta boyunca sürmesi ve düşüş trendinin kırılıp kırılmayacağı belirsizliğini koruyor. Haftanın son günü Pazar itibariyle kripto paralarda kırmızı durum sürüyor.

Bitcoin fiyatı Pazar günü şu saatlerde 25768 Dolar seviyesinden işlem görürken, Ethereum fiyatı ise 1747 dolar seviyesinde gerilemeye devam ediyor.