Kripto para piyasaları haftaya yatayda başladı! Bitcoin ve Ethereum fiyatları ne kadar?

Kripto para piyasalarında Bitcoin ve Ethereum haftaya nasıl başladı?

Kripto para piyasaları haftaya yatayda başladı! Bitcoin ve Ethereum fiyatları ne kadar?
Editör: Burak TOKA
10 Temmuz 2023 - 12:34
“Kripto para piyasası yakın zamanın rekorunu test ettiği volatil bir haftayı geride bıraktı. Hacimlerin genel olarak düşük seyrettiği hafta sonu ise kısmen az miktarda değer kaybeden lider kripto para birimi Bitcoin, 30.000$’ın üzerindeki seyrini koruyor ve yıl başından bu yana en çok kazandıran yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Keza aynı şekilde Ethereum da kritik bir seviye olan 1.850$’ın üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak haftanın ilk gününde gelişmeleri değerlendirdi.

Bitcoin için 30.000$ ve Ethereum için 1.850$ bölgeleri kısa vadede oldukça önemli seviyelerdir. Bitcoin dominasyonu bu aşamada yüksek seyretmeye devam ederek altcoinleri nispeten baskı altına almayı sürdürüyor. Önümüzdeki dönemde Bitcoin’de beklenen yükselişte dominasyonunun artış ya da azalış yönünde vereceği karar altcoinler için belirleyici olacaktır.

Öte yandan makro veri açısından FED tutanakları ve istihdam oranlarını karşıladığımız bir haftayı geride bıraktık. ADP özel sektör istihdam oranları bir hayli yüksek gelirken, cuma günü tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında açıklanarak yatırımcıları şaşırttı. Veriler piyasa üzerinde ciddi bir etki oluşturmasa da FED tutanaklarından iki faiz artışı daha gelebilir mesajı Bitcoin’in kısa vadeli yeni 2023 rekorunu denemesini zorlaştırıyor. 

Bu haftayı enflasyon haftası olarak da yorumlayabiliriz. Neredeyse tüm majör ülkelerde enflasyon rakamları açıklanacak ancak piyasanın odağı elbette Amerika’da olacak. Çarşamba günü açıklanacak olan manşet enflasyonun %4’den %3,2’ye gerilemesi bekleniyor. Çekirdek enflasyonun ise %5,3’den %5’e gerilemesi yine piyasanın beklentisi. Ancak önümüzdeki aydan sonra enflasyonda baz etkisinin sona erip yeni bir safhaya geçmesi de muhtemel. Bu açıdan yıl sonuna doğru katılaşmış bir enflasyon baskısı ile resesyon sinyalleri alınan bir ekonomi görebiliriz.

Hafta sonu her ne kadar sakin geçse bazı altcoinlerde ciddi alımlar da görüldü. CHESS, AUCTION ve AGLD hafta sonu ön plana çıkan altcoinler olurken hafta bazında TROY, VITE, FIRO ve OCEAN en çok kazandıran kripto paralar olmayı başardılar.

Ethereum teknik analiz

Bitcoin teknik analizi