Japonya enflasyonu 42 sene sonra böyle oldu

Japonya'da enflasyon rakamlarında yaşanan artış dikkat çekti. Ülkede 42 yıl sonra gelen yüksek enflasyon Dünya basınında yer geniş yer buldu.

Japonya enflasyonu 42 sene sonra böyle oldu
Editör: Ayhan DEMİR
27 Şubat 2023 - 09:06

Teknolojik üstünlüğü, parasının değeri ile dikkat çeken uzak doğu ülkesi Japonya'da uzun sürenin sonunda bir ilk yaşandı. Japonya enflasyonu tam 4 yıl sonra rekor artış yaşandı. Japonlar iliklerine kadar enflasyonu hissetmeye başladı.

Ülke genelinde yükselen enerji ve ham madde maliyetleri Japonya geneline etkisi büyük oldu. Artan maliyetlerin etkisiyle, Ocak 2023'te Japonya'da çekirdek TÜFE, Ocak 2022'ye oranla yüzde 4,2 artış yaşandığı kaydedildi. Enerji maliyetlerinin neden olduğu bu artış Japonya'da 42 yıl boyunca kaydedilen en yüksek enflasyon artış hızı olduğu açıklandı. Ülkede enflasyon ise Ocak ayında yüzde 4,3 oldu.

Ocak 2023 için açıklanan verilere göre Japonya'da gıda fiyatları yüzde 7,4 artarken, şehir gazı fiyatları yüzde 35,2 ve elektrik fiyatları yüzde 20,2 oranında yükseliş gösterdiği ifade edildi. Yaşanan artışların ise gelecek aylarda devam etmesinden endişe duyulduğu bildirildi.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.