İlk Dijital Türk Lirası transferi yapıldı

Dijital Türk Lirası çalışmasında önemli bir aşama kaydeden Merkez Bankası, ilk transfer işleminin tamamlandığını açıkladı.

İlk Dijital Türk Lirası transferi yapıldı
Editör: Hakan AMAN
29 Aralık 2022 - 21:33
Türkiye Dijital TL için önemli çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Merkez Bankası nezdinde Dijital Türk Lirası çalışmaları aralıksız devam ederken, Merkez Bankası son dakika açıklamasında bulundu.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan son dakika açıklamasında, Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. 

MERKEZ BANKASI AÇIKLAMASI ŞÖYLE;

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir" denildi.

TCMB, Dijital Türk Lirası’nın hukuki boyutuna yönelik çalışmaların, dijital kimliklendirmenin proje için kritik öneme haiz olduğunu gösterdiğine de işaret ederek, "Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir.