Günlük kiralık evler için Bakanlık düğmeye bastı! Günlük kiralık konutlara vergi geliyor...

Ev sahipleri fahiş kirayı günlük kiralama ile daha üst seviyelere çıkarırken, Bakanlık bu sistem için vergi hazırlıyor. Günlük kiralanan evler için yeni şartlar, vergiler getiriliyor.

Günlük kiralık evler için Bakanlık düğmeye bastı! Günlük kiralık konutlara vergi geliyor...
01 Ağustos 2023 - 07:35
Günübirlik ev kiraya verenleri yakından ilgilendiren gelişme! Bakan Mehmet Nuri Ersoy, yeni vergi sisteminin günlük kiralanan evler için getirileceğini açıkladı. Bakan Ersor, günlük evini kiraya verenleri etkileyecek bu gelişmenin kritik ayrıntılarını paylaştı.

Son dönemde artan konut kiralarında, günlük kiralama seçeneği önemli rol oynuyordu. Kayıtdışı olan bu sistem yeni dönemde kayıt altına alınacak. Evini günlük kiraya verecekleri karar kara düşündüren gelişmede kritik detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, '2023 Yılı Değerlendirme Toplantısı' sonrasında gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. 

Bakan Ersoy, “Günübirlik kiralanan evlere sertifika belgelendirme şartı getireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bir belge almak zorunda olacaklar ve konaklayan kişileri düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Ayrıca buradan elde ettikleri gelirle ilgili de bir vergi olacak" dedi.

GÜNLÜK KİRALIK EVLERE VERGİ GELİYOR!

Bakan Ersoy, açıklamasında, "Sektörde Airbnb olarak tarif ediliyor ama biz aslında biz günübirlik kullanım diyoruz buna. Bu tarz evlere açıkçası Bakanlığımız bir mevzuat çalışması başlattı. Yıl sonuna kadar da hayata geçireceğiz. Ne yapacağız? Bu tarz günübirlik kiralanan evlere normal kiralama dışında bir sertifika belgelendirme şartı getireceğiz kanuni mevzuatta bir değişiklik yaparak. Onlar bir belge almak zorunda kalacaklar Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ve konaklayan kişileri düzenli olarak bildirmekle yükümlü olacaklar. Ayrıca buradan elde ettikleri gelirle ilgili de bir vergi olacak. O vergiyi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yatırmaları gerekecek. Bu aynı zamanda rekabet eşitliğini sağlamak açısından önemli. Yani dünyada nasıl oluyorsa Türkiye'de de o şekilde mevzuatları şekillendiriyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar burada mevzuat düzenlemelerini de yapacağız. Hepsi kayıtlı ekonomi haline gelecekler. Ama biz bakın bu günübirlik evlere karşı değiliz sadece dünyada olduğu gibi belli bir belgelendirme ile ve mevzuatlara uygun şekilde yapılması taraftarıyız. Yoksa bu da bir turizm şeklidir. Bunun da çok talebi var dünyada olduğu gibi bizde de bu talep var ve bu talepten yararlanmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.


-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.