FED sonrası kripto para piyasaları yükselişe mi geçti?

ABD'den FED tarafından gelen açıklamalar ile birlikte kripto para piyasaları yükselişe mi geçti?

FED sonrası kripto para piyasaları yükselişe mi geçti?
Editör: Hakan AMAN
27 Temmuz 2023 - 11:56 - Güncelleme: 27 Temmuz 2023 - 12:03
“Uzun süredir piyasaların beklediği FED faiz kararı dün akşam saatlerinde açıkladı. FED politika faizini piyasa beklentisi paralelinde doğrultusunda 25 baz puan artırarak %5,25 - %5,50 aralığına yükseltti. FOMC üyelerinin oy birliğiyle aldığı karar sonucunda politika faizi son 22 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Piyasaların beklediği 25 baz puanlık artışıyle birlikte geçtiğimiz günlerde fiyatlayan piyasalar yükselişe geçti. Bitcoin 29.690$ seviyesini test etti ve bu sabah saatlerinde Bitcoin 29.400$, Ethereum 1.875$ seviyelerinden alıcı buluyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, FED’in faiz kararı sonrasında kripto para piyasalarında görülen gelişmeleri değerlendirdi. 

Toplantı sonrası yayımlanan metinde ekonomik aktivitenin son dönemde ılımlı bir genişleme sergilediği, işgücü piyasasındaki güçlü seyrin korunduğu ve bankacılık sisteminin dayanıklı ve sağlam olduğu belirtildi. Önümüzdeki dönem için ilave faiz artışları için açık kapı bırakılırken, FED Başkanı Powell, enflasyondaki %2 hedefini tekrar vurgu yaparak yıl sonuna kadar durgunluk dönemi öngörmediklerini ve faiz indirimi beklemediklerini de belirtti.

Faiz kararı ardından piyasaların 19-20 Eylül’de planlanan faiz artışı beklentisi ise %80 oranında sabit bırakılması yönünde. İlerleyen süreçte faiz kararlarında, gelecek olan veriler etkili olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Gelen bu FED kararıyla birlikte kripto piyasasının toplam değeri yükselişle 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde, 1,15 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin ve Ethereum’da yatay pozitif bir hareket hakimken, altcoinlerde karışık bir seyir hakim. Son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan AUCTION %165’lik yükselişle liderliği alırken, %26 artışla OGN ikinci ve %25’lik hareketiyle onu takip eden BOND ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.   

Makro verilerin yoğun olduğu bu haftanın diğer önemli verilerinden bugün Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı ardından da ABD’den büyüme verisi radarımızda olacak. Faiz kararındaki piyasa beklentisi 25 baz puanlık faiz artışı yönünde olurken, ABD’nin ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verisinin %1.8 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.
 

Bitcoin (BTC) FED kararı ile hareketlendi! BTC teknik analizi


-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.