Fahrettin Koca'dan müjde! Sağlık Bakanı Edirne'den açıkladı

Korona virüsü ile mücadelede son alınan kararlar kapsamında tam kapanma döneminin 4. gününe geldiğimizde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne'den halka seslendi. Fahrettin Koca, müjdeyi Edirne'den verdi.

Fahrettin Koca'dan müjde! Sağlık Bakanı Edirne'den açıkladı
Editör: Mertcan BUDAK
03 Mayıs 2021 - 16:37 - Güncelleme: 03 Mayıs 2021 - 20:50
Korona virüsu ile mücadele kapsamında tüm Türkiye evlere kapanmanın 4. gününde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona ile mücadelede Trakya Değerlendirme Toplantısı için bulunduğu Edirne şehirnden halka seslendi.

Kapanma döneminde hastahanelere olan müracat sayısı yarı yarıya düştü

Bakan Koca, Edirne'de yaptığı basın toplantısı sırasında ülkeye umut olabilecek bir bilgi paylaştı. Paylaşılan bilgiye göre, tam kapanma döneminde henüz ilk haftada hastahanelere olan başvurular yarı yarıya düşmüş durumda. Vaka sayılarındaki artış için ise, tesletin yalnızca semptom gösteren kişilere uygulandığı ve su sebepten dolayı test ve hasta sayısının birbirine yakın gittiği belirtildi.

"Gerçek bayramı yaşamak istiyoruz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne'de yaptığı basın toplantısı sırasında, korona ile mücadelenin 14 aydır büyük emeklerle devam ettirildiğini belirtti. Geçtiğimiz haftalarda yeni bir yükseliş dönemi yaşadığımız vaka sayılarından sonra yeni bir kapanma döneminin gerekliliğini dile getiren Koca, tam kapanma ile tedbirlerin sğladığı kısmi düşüşü daha etkili kılak istediklerini belirtti.

Aşılama oranı büyük önem taşıyor

Bakan Koca, salgınla mücadelede aşılamanın büyük bir öneminin olduğunu vurgulamayı unutmadı. Bakan Koca,"Bu sistemi dünyada etkin şekilde uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz. Filyasyon ekiplerimiz hem temaslıları belirleyip izole etmek hem vatandaşlarımıza ilaçlarını ulaştırmak için canla başla mücadele ediyor. Edirne'de her biri üç kişiden oluşan filyasyon ekip sayımız 98. Edirne'de son bir haftada vaka sayısı yüzde 50 oranında azaldı. Edirne'de yatak doluluk oranımız yüzde 52,1. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 66,7. Edirne, hemşehrilerimizin de ilgisiyle aşılama programını başarıyla yürüten illerimizden 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Edirne'de aşılanma oranı yüzde 88. Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum" şeklinde açıklamda bulundu.
Haberlerimizi FacebookTwitter hesaplarımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum