Depremin peşinden inşaat demiri ve çimento fiyatlarında fahiş rakamlar gündemde

11 ili yıkan büyük depremin peşinden bu kez inşaat malzemelerinde, inşaat demiri ve çimento fiyatlarında fahiş rakamlar çılgın seviyeye ulaştı.

Depremin peşinden inşaat demiri ve çimento fiyatlarında fahiş rakamlar gündemde
25 Şubat 2023 - 11:25
Demir ve çimento fiyatları fahiş seviyelerde! Depremin yıkıcı etkisinin hemen peşinden bu kez inşaat malzemeleri fahiş rakamlarla talep üstüne talep görüyor. İnşaat demiri ton fiyatı ile çimento fiyatları yakından izleniyor. Firmalar unutmamalı "Devlet Unutmaz" !!!

EmlakPencerem.com da yer alan habere göre, Kahramanmaraş ve 11 ili yıkan "asrın felaketi" olarak nitelendirilen büyük depremler sonrasında şehirlerde enkazla kalkıyor. Yeni şehirler sıfırdan, zemin etüdü yapılan bölgelerde kurulacak. 100 bine yakın köy evi inşa edilecek. Devlet Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonu, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Emlak Konut GYO eliyle deprem bölgelerinde yeni şehirlerin kurulumu için büyük bir dönüşüm içerisinde çalışmalar sürdürülüyor. Hal böyle olunca talep artacak ve yeni binalarda kullanılacak inşaat malzemeleri büyük önem arz edecek. Bu durumu fırsat veren pek çok firmanın fahiş rakamlarla zam yaptığı gözlemleniyor. 

İNŞAAT DEMİRİ VE ÇİMENTOYA BÜYÜK ZAM!

Fırsatçı şirketlerin her dönemde, her olay sonrasında kasalarını doldurmaya çalıştığı durumlardan biri deprem ile birlikte ortaya bir kez daha çıkmış durumda. İnşaata, konuta ihtiyaç duyulan bu dönemde inşaat demiri ile çimento satışlarında bir anda yükselen fiyatlar ile karşı karşıya kalındı. Demirin ton fiyatı çimentonun torba satış fiyatı merakla takip edilirken, devlet bu kapsamda özel çalışmalar yürütmeye fahiş artışların önüne geçmek amacıyla çalışmalarını yürütüyor. Diğer taraftan Şubat ayı boyunca artan inşaat demirinin ton fiyatı yeniden yükselişe geçti. Demir fiyatları ton başına İstanbul'da 17 Bin TL, Ankara'da 17 Bin 200 TL, İzmir'de ise 16 bin 800 TL seviyelerinde fabrika çıkış satış fiyatı olarak piyasadan temin edilebiliyor.
 

İnşaat Demiri Ton Fiyatları 25 Şubat Cumartesi 

Şehir / Ürün Q8 mm Q10 mm Q12 - Q32 mm Güncelleme
Ankara 17.700 TL 17.700 TL 17.200 TL 25 Şubat 2023
İzmir 17.200 TL 17.000 TL 16.800 TL 25 Şubat 2023
İstanbul 17.450 TL 17.350 TL 17.000 TL 25 Şubat 2023 

Not: Şehir bazında, firma bazında demir fiyatları ton başına değişiklik gösterebilmektedir. Firmaların inşaat demiri satarken minimum ve maksimum ton başı fiyatlarını online olarak firmalardan demir tüccarlarından öğrenebilirsiniz.