Borsa'da yukarı adım kuralı açığa satış işlemlerinde uygulanıyor

Yukarı Adım Kuralı Borsa İstanbul'da açığa satışlarda 3 Ocak sabahı uygulamaya konuldu. Borsa'da bu kurala dikkat!

Borsa'da yukarı adım kuralı açığa satış işlemlerinde uygulanıyor
03 Şubat 2023 - 08:19 - Güncelleme: 03 Şubat 2023 - 08:21
Yatırımcıların son ayda büyük rağbet gösterdiği Borsa İstanbul'da yeni bir kural açığa satışlarda 3 Ocak açılış itibari ile Borsa'da uygulamaya geçirildi. Yukarı adım kuralı haftanın son işlem gününde Borsa'da uygulanıyor.

Borsa İstanbul açığıa satış işlemleri kapsamında son dakika yeni kural oluşturarak uygulamasına başladı. Borsa'da bu sabah haftanın son işlem gününde yenbi kural devreye sokuldu. Özellikle açığa satış işlemlerinde uygulanmak üzere yukarı adım kuralı hayata geçirildi.

Konuyla ilgili resmi açıklama Borsa İstanbul A.Ş.'den geldi.

Borsa İstanbul AŞ, BIST 100 endeksinin günlük kaybının yüzde 3 veya üzerinde olması durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik uygulanacağının altını çizerken resmi açıklama dün itibari ile yapıldı. bu kapsamda 3 Ocak 2023 Cuma sabahından geçerli olmak üzere BIST 100 endeksine bağlı yukarı adım kuralı getirilerek Borsa'da hisselerin işlem görmesi ile yeni kural devreye alınmış oldu.

BIST 100 endeksinin gün içerisinde önceki gün kapanış değerine oranla yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralı seans sonuna kadar otomatik olarak devreye gireceği kaydedildi.