Bitcoin (BTC) fiyat artışı sonrası 30.100$'dan alıcı buluyor

Lider kripto para birimi Bitcoin bu sabah yükseliş ile güne başlarken 30 bin dolar üzerinde fiyat ile işlem görmeye başladı.

Bitcoin (BTC) fiyat artışı sonrası 30.100$'dan alıcı buluyor
Editör: Ayhan DEMİR
11 Nisan 2023 - 11:43
“Uzun süredir dar bant aralığında seyrine devam eden Bitcoin, 30.000$’ı aşarak yatırımcısının güne kazançla başlamasını sağladı. Ethereum da Shangay (Shapella) güncellemesi öncesinde 1.920$ seviyelerinde konumlanıyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak günün gelişmelerini değerlendirdi.

Tatil sonrası yeni hafta, başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasası için oldukça pozitif başladı. Bir süredir 28.000$ bölgesinde akümüle olan ve dar bir bant aralığında seyrini sürdüren Bitcoin, bu bekleyişini sonlandırdı ve seri alımlarla 30.000$ bölgesine doğru primlendi. Dün akşam saatlerinde ABD piyasalarının açılması sonrası hızlıca önce 29.000$, ardından sabah saatlerinde 30.000$ seviyesini aşmayı başaran Bitcoin yatırımcılarının güne kazançla başlamasını sağladı. 30.400$ seviyesine kadar yükselen Bitcoin, şu sıralar 30.100$’dan alıcı buluyor. Ethereum ise Shangay (Shapella) güncellemesi öncesinde 1.920$ seviyelerinde konumlanıyor.

2022 yılının haziran ayından bu yana ilk kez 30.000$ seviyesini aşan ve 2023 yılı başından bu yana yükselişi %70’i bulan Bitcoin, bir süredir zihinlerde yer alan 30.000$ psikolojik engelini de şu aşamada kaldırmış gözüküyor. Genel olarak yatırım araçları sakin seyrini sürdürürken Bitcoin’in yükseliş performansı göstermesi de dikkat çeken bir konu olarak karşımıza çıkıyor ve piyasaya yeni kaynak girişleri olduğu görülüyor. Bir süredir 1 trilyon 100 milyar dolar büyüklüğe sahip olan kripto para piyasası, Bitcoin’in 30.000$ seviyesini aşmasıyla 1 trilyon 290 milyar dolara yükselerek 2023 yılının rekorunu kırdı. 

Bununla birlikte altcoinlerde ise fazla bir hareket gözlenmiyor. Son bankacılık krizinden bu yana Bitcoin’in yaşadığı yükseliş sırasında da geri kalan altcoinler, bugünkü Bitcoin yükselişine de pek fazla eşlik etmiyor. Bunun en büyük sebebi Bitcoin’in yükselişine bağlı olarak dominasyonda da kayda değer bir yükseliş yaşanması. Yine 2022 yılı haziran ayından bu yana ilk kez Bitcoin dominasyonu %48 seviyesini aştı ve altcoinler üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Birçok altcoin, Bitcoin’in yükselişine eşlik edemezken Bitcoin paritelerinde ise ciddi düşüşler yaşanıyor.

Haftanın geri kalanında ise özellikle Çarşamba gününden itibaren makro veri akışı kuvvetli olacak. ABD tarafından açıklanacak olan enflasyon ve FED tutanakları piyasanın odaklanacağı muhtemel başlıklar olarak öne çıkıyor. Beklentilerden sapma gösterebilecek her türlü veri piyasa üzerinde negatif veya pozitif bir fiyatlanmaya neden olabilir. Ethereum özelinde ise Shangay güncellemesi sonrasındaki olası fiyat hareketleri piyasanın merak ettiği ve odaklandığı önemli bir başka başlık olarak yerini alıyor.