AirTags nedir? AirTags Android ile kullanılır mı?

Apple tarafından online ortamda gerçekleştirilen bahar lansmanı sırasında tanıtılan AirTags'lere olan ilgi her geçen gün artıyor. Cihaza olan yoğunlaşma nedeniyle AirTags hakkındaki sorularda artıyor. Bu yazımızda AirTags'lerle ilgili bilinen tüm detaylara yer verdik.

AirTags nedir? AirTags Android ile kullanılır mı?
Editör: Mertcan BUDAK
08 Mayıs 2021 - 15:45
Apple tarafından gerçekleştirilen bahar lansmanı sırasında bu sen pek bir yenilik olmamıştı. Her zaman olduğu gibi hali hazırda piyasada olan ürünlerini makyajlayıp daha uçuk fiyatlara yeniden piyasaya sürme politikasını devam ettiren Apple, bu defa lansman sırasında ilginç bir cihaz tanıttı. AirTags'ler son zamanlarda yoğun bir şekilde ilgi odağı haline geldi. Peki, nedir bu AirTags'ler?, AirTags'ler Android cihazlarla kullanılır mı?

AirTags nedir? Nasıl çalışır?AirTags ürününün mantığından basitçe bahsetmek gerekirse, kaybolmasını istemediğimiz eşyalarımıza monte edip, onları takip edebildiğimiz bir takip cihazı. Kötüye kullanım potansiyelinin çok yüksek olması nedeniyle tanıtıldığı günden bu yana birçok kullanıcı tarafından yoğun eleştirilerin odağı haline gelmiş durumda AirTags'ler.

AirTags, mantık olarak kısa mesafe geniş bant kablosuz bağlantı sistemini kullanarak çalışıyor. Cihaz AirTags Find My adlı uygulama tarafından aktif hale geliyor. Tek dokunuşla çok basit bir kurulum sistemine sahip olan cihazın kurulumu bittikten sonra dilediğiniz eşyanıza monte edip istediğiniz zaman nerede olduğunu görebilirsiniz.

AirTags ile insan takip edilebilir mi?AirTags'lerin kullanımına yönelik bir dizi güvenlik problemi soruları yoğunlukla artmaya başlıyor. Bunlardan şüphesiz en çok sorulanı, "Biri bizi takip edebilir mi?" sorusu oluyor. Apple konu ile ilgili bir dizi güvenlik önlemi almış durumda. Örneğin, biri haberiniz olmadan üzerinize bir AirTags cihazı yerleştirdi. Bu durumda AirTags, size ait olmadığını anlıyor ve ses ile bildirim göndererek sizin onu fark etmenizi sağlıyor. Yani bir AirTags cihazı size ait değilse ve bunu birileri kasıtlı bir şekilde üzerinize yerleştirdiyse cihaz bu durumu fark edip size sesli bir sinyal vererek uyarıyor.

AirTags, çalınmasını istemediğimiz araçlarda kullanılır mı?

Apple'ın AirTags'leri geliştrimedeki birinci amaç toplum içerisinde yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırmak. Örneğin anahtarlıklarınızı sürekli nereye koyduğunuzu unutuyorsanız, veya yanınızdaki şemsiyenizi sürekli ziyaret ettiğiniz bir cafe'de unutuyorsanız bu durumda AirTags'ler sizin hayatınızı kurtarabilir. Ancak AirTags'leri bir GPS araç takip cihazı gibi kullanmanız pek mümkün ve mantıklı değil.

AirTags'in pil ömrü ne kadar?Bu küçük cihazın içinde bir adet hoparlör, Bluetooth sensörü ve ivme ölçer gibi teknolojiler sıkıştırılmış. Hal böyle olunca kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konulardan biri cihazın pil ömrü oluyor. AirTags'lerin içerisinde değiştirilebilen bir pil bulunuyor. Apple'ın verdiği bilgilere göre bu pil cihazı yaklaşık 1 yıl boyunca ayakta tutabiliyor. Ayrıca cihazın pil yüzdesini AirTags Find My uyuglaması üzerinden görebiliyorsunuz.

AirTags fiyatı ne kadar?

AirTags cihazları tekli ve dörtlü paket olarak 2 farklı satın alma opsiyonuna sahip. Bir adetli olan paketi satın almak istediğinizde ödemeniz gereken tutar 299 TL olarak belirlenmiş. Eğer dörtlü paketi satın almak isterseniz bu fiyat 999 TL'ye çıkıyor.

AirTags Android ile kullanılır mı?

AirTags cihazı Android cihazlar kullanılamayacak ancak. Android sahibi bir kişi bir yerde AirTags bulursa telefonundaki NFC özelliğini kullanarak AirTags'in sahibi ile iletişime geçerek ona cihazını ulştırabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum