Rampage RMK-GX7 STRIKE fiyat performans canavarı - Mekanik klavye nedir?

Son dönemlerde oyuncuların gözdesi RGB furyasında başı çeken klavyeler, en çok talep gören donanımlar oldu. Fiyatları ülkemizde can yakan mekanik klavyeler arasında fiyatı ve özellikleriyle kendini üst sıralara taşıyan Rampage RMK-GX7 STRIKE'ı inceliyoruz.

Rampage RMK-GX7 STRIKE fiyat performans canavarı - Mekanik klavye nedir?
Editör: Mertcan BUDAK
23 Mart 2021 - 15:09 - Güncelleme: 23 Mart 2021 - 16:22
Nedir bu RGB?

Bildiğiniz gibi son yıllarda özellikle bilgisayar oyuncuları tarafında, baktığımız her donanım RBG renklere sahip ışıl ışıl dikkatleri üzerine çekiyor. Bilgisayar kasa soğutma fanları, ekran kartları, ana kartlar, kulakılkar, ram'ler ve hatta masuepad'ler bile RGB furyasından nasibini almış donanımlar olarak karşımıza çıkıyor. RGB yani ingilizce olan "Red-Green-Blue"ibarelerinin kısaltımlası ile kulanılan bu ibare yanına eklendiği donanımı içerisindeki renk kombinsayonlarıyla milyonlarca farklı renkte ve desende ışıldamasını sağlıyor.

Mekanik klavye nedir?

Bilgisayarın tarihinden bugüne evrim geçirmesiyle birlikte en önemli parçalarından biri olan klavyede bu gelişimden nasibini her dönem alıyor. Çok farklı klavye türleri olsada biz günümüzde en çok kullanılan iki klavye yapısına bakacağız.

Günümüzde neredeyse en çok kullanılan iki klavye çeşidi bulunmakta. "Membran ve Mekanik" klavyeler.

Membran klavyeler

İlk olarak Membran klavyeleri ele alalım. Membran klavyeler basit olarak tek bir parça kauçuk üzerine yerleştirilmiş tuşlardan oluşur. Tuşların altına denk gelen kauçuk kubbeler tuşa bastığımızda önce içeriye göçüp altdaki iletkene sinyal verir daha sonrada tekrar eski formunu alıp tuşu ileri iter. Genel olarak bu teknolojiye sahip olmak kolay ve ucuz olduğu için günümüzde ileri seviye donanımlarda pek tercih edilmeyen bir sistemdir.

Mekanik Klavyeler

Bugün incelememize konu olan Rampage RMK-GX7 STRIKE modeli gibi mekanik klavyeler günümüzde ekonomik imkanlar dahilinde en çok talep edilen klavye çeşitidir. Mekanik klavyeler yapıları gereği diğer klavyelere benzesede içerideki aksam tamamiyle farklı. Mekanik klavyelerde her tuşun altında kendine özel bir switch bulunmakta bu switchler kendi aralarında (red,blue,brown) gibi çeşitli renklere ayrılmakta. Her renk kendi içierisinde farklı özelliklere sahip. Örneğin blue switch bir klavyede switch'e her bastığımızda insanı tatmin eden tok ve eski taktilolara benzeyen mekanik bir ses çıkmakta. ancak bu sesin asıl amacı insanı tatmin etmesi değil. Sesin kaynağı switch'e her bastığımızda ilk temasımızdan sonra tuşa tam basmadan bizden önce bir mekanik sistemin hızla aşşağı ileri oynayıp yazma hızını arttırmasından kaynaklanıyor.

Günümüzde mekanik klavylerin sahip olduğu komponentlerin detayları ve işçiliği nedeniyle özellikle ülkemiz gibi üretmeyen ve üretmediği içinde alım gücü sürekli düşen memleketlerde bu cihazlara ulaşım zorlaşıyor. Bugünki incelememize konuk olan Rampage RMK-GX7 STRIKE RGB mekanik oyuncu klavyesi günümüzde görece ulaşabileceğimiz fiyat performans cihazları arasında yer alıyor.

Rampage RMK-GX7 STRIKE RGB mekanik oyuncu klavyesiJixian marka Blue switch kullanılan Rampage RMK-GX7 STRIKE ilk etapta fiyatına oranla diğer pahallı mekanik klavyelerle boy ölçüşebilecek bir görsel kaliteyle gözümüze çarpıyor. Tuşlarında taşlanmış pürüzlü bir yapı kullanılan klavyede tuş takımı altından yansıyan RGB ledlerin gayet parlak ve canlı olduğunu görüyoruz. Klavyede kullanılan Jixian marka blue switchler, Tuşlara her bastığımızda bize çok hzılı bir geribildirim verip yazma işlemini milisaniyeler içierisinde gerçekleştiriyor. Özellikle Online FPS oyuncuşarı için kritik bir öneme sahip olan bu geribildirim hızı kullanıcıları tatmin edecek seviyede.

Gökkuşağı aydınlatmalı tuş takımıRampage RMK-GX7 STRIKE tuşlarının altında sahip olduğu ledler sayesinde klavye üzerinde gökkuşağı renkleri görüyoruz. Ayrıca bu ışıklandırmaları klavye içinde bulunan 18 farklı ışık efekti ile detaylandırabiliyoruz. Bu klavye için malesef bir program bulunmamakta. Yani klavyeyi bilgisayar programı üzerinden detaylandırabilmemiz mümkün değil. Ayrıca aydınlatma ile ilgili bir olumusz özelliklte tuş takımı altındaki ledlerin RGB değil tek renke sahip olmasıdır.

Konfor için bilek desteği

Rampage RMK-GX7 STRIKE modelide ABS plastik kullanılarak üretilmiş bir bilek testeğide bulunuyor. Herhangibir ayar mekanizması olmamasına karşılık ayrıca destekte yumuşatıcı bir kısım bulunmuyor. Bu fiyat aralığında bir klavyede bilek desteği bulunması önemli bir özellik ancak kullanılan bu desteğin ne kadar işlevsel olduğu tartışmaya açık bir konu.

Jixian Marka Blue SwitchKlavyede kullanılan Jixian marka blue Switch'ler geri tepkime hızı ile özellikle oyuncular açısından iyi bir performansa sahip. Ayrıca klavye aynı anda 6 tuş basımına kadar destekliyor. Jixian switch'lerin basım hissiyatı ve çıkardığı tok metalik sesle birlikte ideal bir konforlu kullanımı var

ABS plastik gövde ve tuş takımıKlavye üzerinde herhangibir metal aksam bulunmuyor klavyenin gövde ve tuş takımıda dahil olmak üzere tamamı ABS plastik'ten üretilmil. Klavye üzeri mat bir yüzeye sahip olmakla beraber tuş takımında taşlanmış pürüzlü bir yüzey tercih edilmiş. Ayrıca tuş takımı üzerinde çift kat kaplama olduğu göz önünde bulundurulursa tuşların zaman içinde kolay kolay silinmeyeceğinide söyleyebiliriz.

Rampage RMK-GX7 STRIKE Fiyatı

Rampage RMK-GX7 STRIKE mekanik klavyeyi ülkemizdeki güncel kur ile birlikte ortalama 260 TL ile 350 TL arasında bir fiyata satın alabilirsiniz. Herşeyden önce bir mekanik klavye olması ve değiştirilebilir rainbow aydınlatmaya sahip olması bu fiyat bandında gayet kabul edilebilir gibi duruyor.

Rampage RMK-GX7 STRIKE genel olarak fiyat performans açısından sunduğu özellikleriyle beraber bizim sevdiğimiz bir klavye oldu. Özellikle klavyede kullanılan Jixian marka mavi switch'lerin tok hissiyatı ve klavyenin sade detayları fiyatıda ele alındığında çok dikkat çekici duruyor.